|
|
|
|
Maxiu14
Administrator
Dołączył: 22 Mar 2006
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: z Nidzicy!!
|
|
|
|
|
|
Wysłany: Śro 18:47, 22 Mar 2006 Temat postu: Zapraszamy do Nidzicy! (www.nidzica.pl) |
|
|
Gmina Nidzica położona jest w południowej części województwa warmińsko-mazurskiego i należy geograficznie do obszaru Pojezierza Mazurskiego. Sąsiaduje z gminami: Janowiec Kościelny, Janowo, Jedwabno, Kozłowo i Olsztynek. Na 378,9 km2 powierzchni znajduje się 58 miejscowości zgrupowanych w 33 sołectwach. Gmina liczy 22.600 mieszkańców z czego 15.600 zamieszkuje w mieście. Prawa miejskie Nidzica otrzymała w 1381 roku, jest siedzibą władz samorządowych gminy i powiatu. Miasto zwane bramą wjazdową na Warmię i Mazury posiada dogodne połączenia komunikacyjne:
- trasy samochodowe: Warszawa-Gdańsk, Działdowo-Szczytno, Nowe Miasto-Wielbark,
- zelektryfikowaną linię kolejową Warszawa-Olsztyn,
Największą atrakcją gminy są jej walory turystyczne. Okolice miasta to mało spotykany w skali europejskiej pagórkowaty krajobraz, pokryty licznymi jeziorami oraz lasami, obfitującymi w jagody, grzyby i dziką zwierzynę.
W pobliżu Nidzicy znajduje się rezerwat krajobrazowo-geomorfologiczny z malowniczymi źródłami rzeki Łyny, wiekowymi drzewami, kilkunastometrowymi urwiskami i wieloma głazami. Osobliwością jest "Kamień Tatarski" - jeden z największych głazów narzutowych na Mazurach pozostawionych przez ustępujący lodowiec. Rozległe jeziora o malowniczo rozwiniętej linii brzegowej zachęcają do korzystania z ich pierwotnego piękna. Liczne miejsca - ze względu na swoją przyrodniczą wartość - zostały objęte ochroną rezerwatową, można tu spotkać unikalne siedliska orła bielika, bobrów i żółwi błotnych.
W tę wspaniałą przyrodę wtopione są zabytki historyczne. Historia Nidzicy sięga XIV wieku. Wybudowany wówczas zamek był siedzibą administracji krzyżackiej. Jest to największy na Mazurach pokrzyżacki zamek o charakterze rezydencjalno-obronnym. Budowla ta składa się z zamku głównego i przedzamcza. Przestronny dziedziniec otoczony czterema skrzydłami flankują od wschodu dwie wyniosłe wieże. Najbardziej reprezentacyjne pierwsze piętro z kaplicą i refektarzem oprócz oryginalnych sklepień gwiaździstych posiada gotyckie malowidła ścienne. W zamku mieści się: Nidzicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska. Muzeum Ziemi Nidzickiej, pracownia rzeźby, galeria malarstwa, restauracja i hotel. W nowoczesnej sali konferencyjno-wystawniczej organizowane są koncerty, konferencje, wernisaże, bankiety i bale.
Na zamówienie organizowane są "Średniowieczne Biesiady", na których ubrani w stylowe szaty goście spożywają średniowieczne potrawy. Biesiadę, trwająca kilka godzin urozmaicają tańce i walki rycerzy.
Największe imprezy kulturalne odbywające się corocznie w zamku to:
- Regionalny Festiwal Piosenki i Prozy Francuskiej (marzec),
- Ogólnopolski Turniej Tańca Disco-Dance i Hip-Hop o Puchar Warmii i Mazur (kwiecień),
- Ogólnopolski Festiwal Fantastyki (czerwiec),
- Dni Nidzicy, w czasie których oprócz gwiazd piosenki i kabaretu można oglądać rycerzy walczących na miecze, włócznie i topory (lipiec),
- Letnie zamkowe koncerty muzyczne i festyny rekreacyjne (lipiec-sierpień),
- Zaduszki Jazzowe (listopad), liczne wernisaże plastyczne,
- Przegląd Małych Form Teatralnych (grudzień),
- Bal Sylwestrowy.
Z dawnej przeszłości ocalał nie tylko zamek, ale również resztki murów obronnych z zachowanymi częściowo basztami, tzw. klasztorek i kościoły.
Historyczno-przyrodnicze walory Ziemi Nidzickiej czynią z niej atrakcyjny teren dla miłośników turystyki i wypoczynku. Dla nich też powstały interesujące trasy widokowe, piesze i rowerowe. Atrakcyjnie usytuowane miejsca noclegowe, biwakowe i konsumpcyjne na terenie gminy zachęcają do wypoczynku i turystyki.
Tu cofniesz się w przeszłość dotykając starych murów, słuchając związanych z nimi legend i prawd historycznych. Tu też możesz obcować sam na sam z nieskażoną przyrodą.
Położenie naszej gminy, jej malownicze krajobrazy i dogodne połączenia komunikacyjne zachęcają do odwiedzenia, nawiązania kontaktów i inwestowania.
Post został pochwalony 0 razy
|
|